Stara cesta 13
1356 Dobrova
Svetovni dan zdravja, ki ga vsako leto obeležujemo 7. aprila, je bil priložnost za razmislek o pomenu skrbi za zdravje in preventivnih ukrepov, ki lahko pomembno prispevajo k boljši kakovosti življenja. Na ta dan številne zdravstvene ustanove in posamezniki po vsem svetu spodbujajo ozaveščenost o zdravju in pomenu zdravega načina življenja.
Zdravje je temeljna vrednota vsakega posameznika, vendar se pogosto dogaja, da se ljudje nanj spomnijo šele takrat, ko ga začnejo izgubljati. Uravnotežena prehrana, redna telesna aktivnost, zadostna količina spanja ter zmanjševanje stresa so ključni dejavniki, ki prispevajo k dobremu počutju. Prav tako je pomembna preventiva, saj lahko pravočasni zdravstveni pregledi pomagajo preprečiti ali zgodaj odkriti številne bolezni.
V Sloveniji so se ob tej priložnosti številne zdravstvene ustanove osredotočile na promocijo brezplačnih preventivnih zdravstvenih pregledov in programov za krepitev zdravja. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je predstavil pobudo Pesmi za zdravje, s katero želi na inovativen način spodbuditi prebivalce k večji udeležbi na preventivnih pregledih in zdravstveno-vzgojnih delavnicah. V sodelovanju z agencijo Yootree so nastale navdihujoče pesmi, v katerih so predstavniki različnih ciljnih skupin prepevali o koristih rednih pregledov in strokovnih delavnic.
Kljub številnim prizadevanjem za promocijo preventive se je izkazalo, da veliko prebivalcev med 30. in 60. letom starosti ne obiskuje brezplačnih pregledov in ne izkorišča priložnosti za izboljšanje svojega zdravja. Glavni razlogi za to so bili pomanjkanje časa, nepoznavanje programa Skupaj za zdravje ter strah pred morebitnimi neprijetnimi izvidi. Da bi tovrstne ovire premagali, so v okviru akcije Pesmi za zdravje pripravili televizijske oglase, šest krajših spletnih videov in številne druge oblike obveščanja, vključno s tiskanimi gradivi in radijskimi prispevki.
Svetovni dan zdravja letos lahko ponovno poudarja pomen rednega spremljanja zdravstvenega stanja, zdravega življenjskega sloga in vključevanja v programe, ki lahko posameznikom pomagajo ohraniti vitalnost in dobro počutje. Preventiva ostaja ključ do dolgega in kakovostnega življenja, zato je pomembno, da se vsak posameznik zaveda, kako veliko vlogo ima pri skrbi za svoje zdravje.