Stara cesta 13
1356 Dobrova
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje letos ponovno opozarjajo na pomembnost podpore za tiste, ki želijo zmanjšati ali povsem prenehati piti alkohol. S pravim pristopom in podporo je takšna odločitev lažja in lahko prinese dolgoročne koristi za zdravje.
Podatki za leto 2023 kažejo, da Slovenija še vedno beleži visoko porabo alkohola, ki znaša 9,7 litra čistega alkohola na prebivalca. Pitje alkohola pa ima številne negativne posledice na zdravje, kot so povečano tveganje za bolezni, poškodbe in težave v medosebnih odnosih. Še posebej zaskrbljujoč je podatek, da približno polovica odraslih v Sloveniji tvega ali že doživlja škodljive posledice zaradi alkohola.
Psihologinja Karmen Henigsman z Nacionalnega inštituta za javno zdravje opozarja, da ljudje pogosto ne prepoznajo dolgoročnih posledic pitja alkohola, kot so povečano tveganje za rak, povišan krvni tlak in druge zdravstvene težave. Zavedanje teh učinkov je ključnega pomena za spreminjanje navad.
V Sloveniji so na voljo različni viri podpore za tiste, ki si želijo zmanjšati ali prenehati piti alkohol. Centri za krepitev zdravja, ki so del programa Skupaj za zdravje, ponujajo brezplačna svetovanja. V teh centrih zdravstveni delavci pomagajo posameznikom, da si pridobijo vpogled v svoje navade in poiščejo rešitve za spremembo. Poleg tega so na voljo delavnice, ki krepijo medosebne odnose in izboljšujejo počutje.
V času akcije "40 dni brez alkohola" Nacionalni inštitut za javno zdravje spodbuja ozaveščanje o problematiki pitja alkohola in možnosti za pomoč. V slovenskih regijah bodo potekali dogodki, kjer bodo predstavljene različne oblike podpore. Posamezniki pa se lahko za anonimno svetovanje obrnejo tudi na spletno stran www.SOPA.si.